Ranking · bokslutsåret 2026
Så rankar 1731 Consulting AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
1731 Consulting AB ökade omsättningen med 4 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 311 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 17,0 procent, mot branschmedianens 7,0 procent.
Soliditeten ligger på 71,4 procent — branschens median är 39,0 procent.
Bolaget har 3 anställda; medianbolaget i branschen har 11.
Branschen: Datakonsultverksamhet
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 876 | 1 060 | 17 % | |
| Värdeförändring | +43,0 % | 288 | 1 041 | 72 % |
| Tillväxt i omsättning | +4,0 % | 621 | 1 311 | 53 % |
| Rörelsemarginal | 17,0 % | 278 | 1 308 | 79 % |
| Avkastning på eget kapital | 54,9 % | 312 | 1 311 | 76 % |
| Soliditet | 71,4 % | 128 | 1 308 | 90 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 196 tkr | 1 085 | 1 311 | 17 % |
| Rörelseresultat per anställd | 203 tkr | 490 | 1 311 | 63 % |
| Nettoomsättning | 3 588 tkr | 1 298 | 1 311 | 1 % |
| Rörelseresultat | 610 tkr | 844 | 1 311 | 36 % |
| Antal anställda | 3 | 1 162 | 1 311 | 11 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 9 216 | 12 079 | 24 % | |
| Värdeförändring | +43,0 % | 2 820 | 11 907 | 76 % |
| Tillväxt i omsättning | +4,0 % | 6 995 | 15 011 | 53 % |
| Rörelsemarginal | 17,0 % | 2 037 | 14 998 | 86 % |
| Avkastning på eget kapital | 54,9 % | 2 248 | 15 016 | 85 % |
| Soliditet | 71,4 % | 1 474 | 15 009 | 90 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 196 tkr | 12 142 | 15 016 | 19 % |
| Rörelseresultat per anställd | 203 tkr | 5 024 | 15 016 | 67 % |
| Nettoomsättning | 3 588 tkr | 14 699 | 15 016 | 2 % |
| Rörelseresultat | 610 tkr | 8 435 | 15 016 | 44 % |
| Antal anställda | 3 | 13 121 | 15 016 | 13 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 53 299 | 70 189 | 24 % | |
| Värdeförändring | +43,0 % | 16 814 | 69 145 | 76 % |
| Tillväxt i omsättning | +4,0 % | 41 155 | 87 530 | 53 % |
| Rörelsemarginal | 17,0 % | 12 108 | 87 448 | 86 % |
| Avkastning på eget kapital | 54,9 % | 13 728 | 87 549 | 84 % |
| Soliditet | 71,4 % | 8 471 | 87 505 | 90 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 196 tkr | 69 690 | 87 550 | 20 % |
| Rörelseresultat per anställd | 203 tkr | 28 662 | 87 550 | 67 % |
| Nettoomsättning | 3 588 tkr | 85 727 | 87 550 | 2 % |
| Rörelseresultat | 610 tkr | 49 067 | 87 550 | 44 % |
| Antal anställda | 3 | 76 643 | 87 550 | 12 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .