starkabolag.se

Aktiebolag Stockholm

141 Svets och Rör AB

49 sökningar

Omsättning 2025

9,8 mkr

+45,9 %
Rörelsemarginal

5,2 %

+1,6 p.e.
Soliditet

23,1 %

+11,1 p.e.
Anställda

9

+28,6 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning9 8386 7457 2019 61911 135
Rörelseresultat515245154877551
Årets resultat188156180588658
Eget kapital402214238639725
Balansomslutning1 7431 7891 4842 3852 518
Anställda97334
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning9 8386 7457 2019 61911 135
Personalkostnader7 6824 9562 4702 6512 759
Av- och nedskrivningar17112997152167
Övriga externa kostnader1 143708681745945
Övriga rörelseposter, netto−327−707−3 799−5 194−6 713
Rörelseresultat515245154877551
Ränteintäkter031——
Räntekostnader6059151411
Resultat efter finansiella poster292164139863541
Bokslutsdispositioner00150−150296
Skatt1048109125179
Årets resultat188156180588658

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar430446212308460
Kortfristiga fordringar1 0761 2399731 1171 241
Kassa och bank237104299960817
Omsättningstillgångar1 3131 3431 2732 0772 057
Summa tillgångar1 7431 7891 4842 3852 518
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat16488117
Eget kapital402214238639725
Justerat eget kapital402214238758725
Obeskattade reserver0001500
Långfristiga skulder352524109255374
Kortfristiga skulder9891 0511 1371 3411 419
Summa eget kapital och skulder1 7431 7891 4842 3852 518
Ställda säkerheter715877000
Ansvarsförbindelser0021000

Verksamhet

141 Svets och Rör AB omsatte 9,8 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 664 tusen kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 5,2 procent, och soliditeten var måttlig — 23,1 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 46 procent. Bolaget sysselsatte 9 personer och har sitt säte i Stockholm.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Arbeten inom -Konsultering som arbetsledare och projektledare inom industrirörinstallationer, pappersbruk, värmeverk, kylindustrin, raffinaderier, fastigheter, reningsverk. -Design inom verkstadsindustri, möbelutveklig, möbelproduktion. -Svets, Smide.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är 141 Svets och Rör AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av 141 Svets och Rör AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller 141 Svets och Rör AB (559053-9093)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

141 Svets och Rör AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2016-03-04
Bransch Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik (SNI 71124)
Adress
Box 92138, 120 08, Stockholm
Besök: Box 92138, Stockholm
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad