Aktiebolag Stockholm
13:e Protein Import Aktiebolag
928 sökningar
622,3 mkr
+10,2 %18,7 %
+2,3 p.e.43,4 %
+4,4 p.e.106
+2,9 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 622 337 | 564 685 | 502 954 | 424 507 | 329 753 | 288 264 | 228 997 |
| Rörelseresultat | 116 640 | 93 117 | 81 792 | 53 288 | 50 969 | 35 741 | 32 166 |
| Årets resultat | 14 860 | 15 392 | 12 950 | 13 | 32 801 | 20 179 | 18 140 |
| Eget kapital | 116 127 | 101 268 | 85 876 | 72 925 | 72 912 | 60 211 | 61 033 |
| Balansomslutning | 267 739 | 259 634 | 242 423 | 194 929 | 171 450 | 140 416 | 131 223 |
| Anställda | 106 | 103 | 95 | 101 | 87 | 68 | 55 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 622 337 | 564 685 | 502 954 | 424 507 | 329 753 | 288 264 | 228 997 |
| Personalkostnader | 70 601 | 65 341 | 56 408 | 62 194 | 45 580 | 40 664 | 30 179 |
| Av- och nedskrivningar | 4 526 | 4 409 | 3 820 | 3 882 | 4 081 | 4 538 | 4 202 |
| Övriga externa kostnader | 92 211 | 77 813 | 64 685 | 75 207 | 50 314 | 39 108 | 34 871 |
| Övriga rörelseposter, netto | −338 359 | −324 005 | −296 249 | −229 936 | −178 809 | −168 213 | −127 579 |
| Rörelseresultat | 116 640 | 93 117 | 81 792 | 53 288 | 50 969 | 35 741 | 32 166 |
| Ränteintäkter | 1 475 | 564 | 193 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 5 290 | 4 786 | 172 | 1 721 | 153 | 180 | 413 |
| Resultat efter finansiella poster | 112 824 | 88 894 | 81 814 | 51 575 | 51 050 | 35 898 | 31 885 |
| Bokslutsdispositioner | −1 000 | 4 686 | 5 250 | 220 | −8 381 | −10 145 | −9 253 |
| Koncernbidrag | −90 000 | −73 433 | −73 900 | −41 000 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 6 965 | 4 754 | 214 | 10 782 | 9 868 | 5 574 | 4 492 |
| Årets resultat | 14 860 | 15 392 | 12 950 | 13 | 32 801 | 20 179 | 18 140 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 61 275 | 27 115 | 23 837 | 31 339 | 26 057 | 25 843 | 28 396 |
| Varulager | 93 104 | 87 227 | 100 541 | 70 027 | 59 082 | 55 316 | 44 098 |
| Kortfristiga fordringar | 108 868 | 109 494 | 97 989 | 65 546 | 62 199 | 54 592 | 55 023 |
| Kassa och bank | 4 492 | 35 798 | 20 056 | 28 017 | 24 111 | 4 664 | 3 706 |
| Omsättningstillgångar | 206 464 | 232 519 | 218 586 | 163 590 | 145 393 | 114 572 | 102 827 |
| Summa tillgångar | 267 739 | 259 634 | 242 423 | 194 929 | 171 450 | 140 416 | 131 223 |
| Aktiekapital | 40 000 | 40 000 | 40 000 | 40 000 | 40 000 | 40 000 | 100 |
| Balanserat resultat | 61 247 | 45 856 | 32 906 | 32 892 | 91 | 12 | 2 873 |
| Eget kapital | 116 127 | 101 268 | 85 876 | 72 925 | 72 912 | 60 211 | 61 033 |
| Justerat eget kapital | 152 262 | 136 609 | 124 938 | 116 156 | 116 318 | 95 048 | 87 814 |
| Obeskattade reserver | 45 510 | 44 510 | 49 196 | 54 447 | 54 667 | 43 875 | 33 729 |
| Avsättningar | 0 | 0 | 0 | 14 961 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 106 102 | 113 856 | 107 351 | 52 596 | 43 871 | 36 330 | 36 461 |
| Summa eget kapital och skulder | 267 739 | 259 634 | 242 423 | 194 929 | 171 450 | 140 416 | 131 223 |
| Ställda säkerheter | 26 800 | 26 800 | 26 800 | 26 800 | 26 880 | 26 880 | 50 152 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 148 granskade bolag ligger 13:e Protein Import Aktiebolag bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 622,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 18,7 procent, och soliditeten var god — 43,4 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 10 procent. Bolaget sysselsatte 106 personer och har sitt säte i Stockholm.
Bolagets verksamhet ska bestå av utveckling, import och försäljning av kosttillskott samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Andrea Falciani (f. 1966) Verkställande direktör
- Christopher Fägerskiöld (f. 1974) Ordförande, Styrelseledamot
- Fabrizio Lancia (f. 1976) Styrelseledamot
- Andrea Falciani (f. 1966) Styrelseledamot
- Magnus Lagerberg (f. 1974) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | 13:e Protein Holding AB (559463-0849) |
|---|---|
| Koncernmoder | Bragnum Invest Holding AB (559117-7885) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2003-03-03 |
|---|---|
| Bransch | Framställning av diverse övriga livsmedel (SNI 10890) |
| Adress | Speditionsvägen 45, 142 50, Skogås Besök: Speditionsvägen 45, Skogås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-6457959 |