Ranking · bokslutsåret 2026
Så rankar 12an Mack AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
12an Mack AB minskade omsättningen med 13 procent senaste året. Medianen bland branschens 344 jämförbara bolag är -0 procent.
Rörelsemarginalen är 2,6 procent, mot branschmedianens 2,6 procent.
Soliditeten ligger på 45,2 procent — branschens median är 44,4 procent.
Bolaget har 7 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Detaljhandel med drivmedel
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 86 | 310 | 72 % | |
| Värdeförändring | +13,0 % | 167 | 308 | 46 % |
| Tillväxt i omsättning | −12,7 % | 295 | 344 | 14 % |
| Rörelsemarginal | 2,6 % | 173 | 343 | 50 % |
| Avkastning på eget kapital | 14,5 % | 173 | 344 | 50 % |
| Soliditet | 45,2 % | 167 | 344 | 51 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 504 tkr | 58 | 344 | 83 % |
| Rörelseresultat per anställd | 141 tkr | 106 | 344 | 69 % |
| Nettoomsättning | 38 527 tkr | 45 | 344 | 87 % |
| Rörelseresultat | 984 tkr | 84 | 344 | 76 % |
| Antal anställda | 7 | 80 | 344 | 77 % |
Västmanlands län
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 033 | 1 799 | 43 % | |
| Värdeförändring | +13,0 % | 763 | 1 772 | 57 % |
| Tillväxt i omsättning | −12,7 % | 1 659 | 2 014 | 18 % |
| Rörelsemarginal | 2,6 % | 1 321 | 2 014 | 34 % |
| Avkastning på eget kapital | 14,5 % | 995 | 2 015 | 51 % |
| Soliditet | 45,2 % | 1 023 | 2 007 | 49 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 504 tkr | 159 | 2 015 | 92 % |
| Rörelseresultat per anställd | 141 tkr | 825 | 2 015 | 59 % |
| Nettoomsättning | 38 527 tkr | 470 | 2 015 | 77 % |
| Rörelseresultat | 984 tkr | 911 | 2 015 | 55 % |
| Antal anställda | 7 | 995 | 2 015 | 51 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 46 810 | 78 296 | 40 % | |
| Värdeförändring | +13,0 % | 34 874 | 77 179 | 55 % |
| Tillväxt i omsättning | −12,7 % | 73 920 | 87 570 | 16 % |
| Rörelsemarginal | 2,6 % | 56 809 | 87 488 | 35 % |
| Avkastning på eget kapital | 14,5 % | 42 574 | 87 590 | 51 % |
| Soliditet | 45,2 % | 44 655 | 87 388 | 49 % |
| Nettoomsättning per anställd | 5 504 tkr | 9 520 | 87 591 | 89 % |
| Rörelseresultat per anställd | 141 tkr | 37 371 | 87 591 | 57 % |
| Nettoomsättning | 38 527 tkr | 23 994 | 87 591 | 73 % |
| Rörelseresultat | 984 tkr | 40 804 | 87 591 | 53 % |
| Antal anställda | 7 | 45 725 | 87 591 | 48 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .