Aktiebolag Aneby
1:a Chansen AB
59 sökningar
Omsättning 2026
1 mkr
+161,6 %Rörelsemarginal
54,5 %
+23,7 p.e.Soliditet
22,8 %
+13,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 028 | 393 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 560 | 121 | −2 | −7 | −9 |
| Årets resultat | 438 | 96 | 0 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 489 | 144 | 48 | 48 | 48 |
| Balansomslutning | 2 174 | 1 582 | 52 | 53 | 53 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 028 | 393 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 45 | 19 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 423 | 253 | 2 | 7 | 9 |
| Rörelseresultat | 560 | 121 | −2 | −7 | −9 |
| Resultat efter finansiella poster | 560 | 121 | −2 | −7 | −9 |
| Bokslutsdispositioner | −8 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 2 | 8 | 9 |
| Skatt | 114 | 25 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 438 | 96 | 0 | 0 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 310 | 1 315 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 92 | 43 | 52 | 16 | 9 |
| Kassa och bank | 772 | 224 | 0 | 37 | 44 |
| Omsättningstillgångar | 864 | 267 | 52 | 53 | 53 |
| Summa tillgångar | 2 174 | 1 582 | 52 | 53 | 53 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 | −2 | −2 | −2 | −2 |
| Eget kapital | 489 | 144 | 48 | 48 | 48 |
| Justerat eget kapital | 495 | 144 | 48 | 48 | 48 |
| Obeskattade reserver | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 677 | 1 438 | 4 | 5 | 5 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 174 | 1 582 | 52 | 53 | 53 |
Verksamhet
1:a Chansen AB omsatte 1 miljoner kronor räkenskapsåret 2026, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,1 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 54,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 22,8 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 162 procent. Sätet finns i Aneby.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska äga, handla och förvalta fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lars Göran Bengtsson (f. 1954) Styrelseledamot
- Ingegerd Bengtsson (f. 1955) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Druvans Industrilokaler AB (556296-9773) |
|---|---|
| Koncernmoder | Druvan´s Gruppen AB (556209-8052) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-03-01 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Torggatan 20 A, 578 33, Aneby Besök: Torggatan 20 A, Aneby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |